Statut Fundacji
STATUT FUNDACJI FUNDACJA MEDIA LIBERATION FUND (Tekst jednolity z dn. 13 lutego 2023 r.)
Rozdział I - Postanowienia ogólne
Art. 1
Joanna Mosiej-Sitek, Jerzy Wójcik oraz Marcin Czapski, zwani dalej Fundatorami, zgodnie z treścią Aktu Ustanowienia Fundacji, sporządzonego w dniu 5 grudnia 2022 roku, przed notariuszem Rafałem Bąbka, w Kancelarii Notarialnej Rafał Bąbka Ewa Czekała s.c. przy ul. Hożej 55/11 00-681 Warszawa, Repertorium A nr 3611/2022, ustanawiają fundację, dla której na podstawie art. 5 Ustawy z dnia 06 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity z Dz. U. z 1991r Nr 46 poz. 203 z późniejszymi zmianami) ustalają niniejszy Statut.Akt Ustanowienia Fundacji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Statutu.
Art. 2
Fundacja działa pod nazwą: FUNDACJA MEDIA LIBERATION FUND
Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy i siedziby Fundacji. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, który po zarejestrowaniu go podlegać będzie ochronie prawnej. Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Fundacja może być członkiem organizacji o podobnym profilu działalności.
Art. 3
Siedzibą Fundacji jest miasto stołeczne Warszawa.Fundacja działa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
Art. 4
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji. Fundacja może realizować cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.
Rozdział II – Cele i zasady działania Fundacji
Art. 5
Celami Fundacji są: Działanie na rzecz wolności mediów w Polsce i krajach Europy Środkowo- Wschodniej. Wspieranie inicjatyw tworzących wspólną przestrzeń dla rozwoju niezależnych mediów w regionie. Podejmowanie działań w zakresie zwiększenia udziału kobiet w debacie publicznej i publicystycznej.Promocja i organizacja wydarzeń zgodnych z powyższymi celami Fundacji. Powyższe cele Fundacji będą realizowane poprzez następujące działania: Promowanie celów dla których Fundacja została powołana poprzez kampanie medialne i informacyjne. Działalność wydawniczą, w tym wydawanie periodyków i książek. Przygotowanie i produkcję filmów, nagrań dźwiękowych i video. Organizację konferencji i szkoleń. Działalność statutowa ma charakter niedochodowy.
Rozdział III – Majątek i dochody Fundacji
Art. 6
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 3.000 zł ( trzy tysiące złotych) wniesiony przez Fundatorów oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości pozyskane przez Fundację w toku jej działania. Kwota przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej przez Fundację wynosi 1.000 (jeden tysiąc złotych).
Art. 7
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zabrania się udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej Fundatorów, członków Zarządu Fundacji, członków Rady Fundacji lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w zawiązku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”. Zabrania się przekazywania majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków Zarządu Fundacji, członków Rady Fundacji lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach. Zabrania się wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków Zarządu Fundacji, członków Rady Fundacji lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego. Zabrania się zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Art. 8
Dochodami Fundacji są:
- darowizny, spadki i zapisy;
- dotacje, datki i subwencje;
- dochody ze zbiórek publicznych;
- dochody ze zbiórek publicznych;
- dochody z majątku ruchomego i nieruchomego;
- zyski z lokat w bankach i instytucjach rynku kapitałowego w kraju i za granicą;
- dochody z działalności gospodarczej Fundacji;
- nawiązki przyznawane przez właściwy organ;
- świadczenia na cel społeczny przyznawane w trybie art. 448 KC.
Dochody Fundacji pochodzące z darowizn, spadków, zapisów oraz subwencji mogą być użyte do realizacji celów Fundacji według swobodnego uznania jej Zarządu, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, lecz tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe. Cały dochód osiągnięty przez Fundację będzie przeznaczony na statutowe cele Fundacji, tj. na cele działalności pożytku publicznego.
Art. 9
Fundacja może ustanawiać tytuły, dyplomy i medale honorowe oraz nadawać je osobom fizycznym i prawnym, a także jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej, zasłużonym w realizacji celów Fundacji.
Rozdział IV – Działalność gospodarcza
Art. 10
- Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji jest:
- ~PKD 18.12.Z – Pozostałe drukowanie
- ~PKD 18.20.Z – Reprodukcja zapisanych nośników informacji dd
- ~PKD 47.19.Z – Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
- ~PKD 47.91.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
- ~PKD 47.99.Z – Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami
- ~PKD 58.11.Z – Wydawanie książek
- ~PKD 58.12.Z – Wydawanie wykazów oraz list
- ~PKD 58.13.Z – Wydawanie gazet
- ~PKD 58.14.Z – Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
- ~PKD 58.19.Z – Pozostała działalność wydawnicza
- ~PKD 62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych
- ~PKD 63.11.Z – Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
- ~PKD 63.12.Z – Działalność portali internetowych
- ~PKD 64.99.Z – Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
- ~PKD 68.20.Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi
- ~PKD 72.20.Z – Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych
- ~PKD 73.11.Z – Działalność agencji reklamowych
- ~PKD 73.12.B – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych
- ~PKD 73.12.D – Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach
- ~PKD 73.20.Z – Badanie rynku i opinii publicznej
- ~PKD 74.20.Z – Działalność fotograficzna
- ~PKD 82.30.Z – Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
- Dochody z działalności gospodarczej Fundacja przeznacza na realizację celów statutowych
- Działalność gospodarcza może być prowadzona między innymi w formie wyodrębnionej – przez zakłady i inne jednostki organizacyjne, zwane dalej „zakładami”.
- Prowadzona przez Fundację działalność gospodarcza, stanowi działalność dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego wynikającej z postanowień statutu.
Rozdział V – Władze Fundacji
Art. 11
Organami Fundacji są: Fundatorzy, Rada Fundacji, Rada Programowa Fundacji, Zarząd Fundacji. Fundatorzy
Art. 12
Fundatorzy podejmują swoje decyzje w formie pisemnych postanowień. Fundatorzy podejmuje postanowienia na wniosek pozostałych organów Fundacji lub samodzielnie. Fundatorzy mogą zostać powołani do Zarządu Fundacji. Jeżeli do Zarządu zostanie powołany jeden lub dwóch z Fundatorów, kompetencje Fundatorów w tym czasie wykonują pozostali Fundatorzy nie będący członkami Zarządu lub odpowiednio Fundator nie będący członkiem Zarządu. Jeżeli do Zarządu powołani zostaną wszyscy z Fundatorów, kompetencje Fundatorów na ten czas poza prawem powoływania i odwoływania członków Rady Fundacji przejmuje Rada Fundacji.
Art. 13
Do kompetencji Fundatorów należy: Powoływanie i odwoływanie członków Rady Fundacji. Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Rady Fundacji oraz udzielanie członkom tych organów absolutorium z działania. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych Fundacji. Rada Fundacji
Art. 14
W skład Rady Fundacji wchodzą nie mniej niż trzy osoby. Członków Rady Fundacji powołują i odwołują Fundatorzy. Członkowie Rady Fundacji mogą być w każdym czasie odwołani. Kadencja Rady Fundacji trwa 3 (trzy) lata. Funkcję członka Rady Fundacji można pełnić więcej niż jedną kadencję. Ustanie członkostwa w Radzie Fundacji następuje z chwilą upływu kadencji, złożenia rezygnacji z pełnienia tej funkcji, odwołania albo śmierci osoby pełniącej tę funkcję. Odwołanie członka Rady następuje w razie:
- nienależytego wypełniania funkcji członka Rady Fundacji;
- naruszenia postanowień statutu Fundacji;
- trwałej utraty zdolności do sprawowania funkcji na skutek choroby lub ułomności;
- zaistnienia innych okoliczności, które powoduję utratę zaufania do danego członka Rady Fundacji.
Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady Fundacji, zwanego dalej Przewodniczącym. Pracą Rady Fundacji kieruje oraz reprezentuje ją na zewnątrz i wobec Zarządu Fundacji Przewodniczący Rady Fundacji. Jest on również upoważniony do zawierania umów cywilno-prawnych z członkami Zarządu Fundacji. Rada odbywa posiedzenia nie rzadziej niż dwa razy w roku. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek Rady, z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Fundacji lub Fundatorów. Forma zwołania posiedzenia jest dowolna. Zaproszenie na posiedzenie winno jednak dotrzeć do każdego członka Rady Fundacji. Posiedzenia Rady Fundacji mogą być prowadzone telefonicznie lub z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego w ten sposób uznaje się miejsce Pobytu prowadzącego to posiedzenie. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Rady Fundacji. W posiedzeniu Rady uczestniczy przedstawiciel Zarządu Fundacji.Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy jej członków, o ile dalsze postanowienia Statutu nie stanowią inaczej. Przy równowadze głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady Fundacji. Uchwały Rady Fundacji mogą być podejmowane bez odbycia posiedzenia w drodze głosowania pisemnego o ile żaden z jej członków nie zgłosi sprzeciwu, co do takiej formy głosowania. Szczegółowy tryb działania Rady Fundacji określa “Regulamin Rady Fundacji”.
Członkowie Rady Fundacji:
- nie mogą być członkami Zarządu Fundacji ani pozostawać z członkami Zarządu Fundacji w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Fundatorzy, przed powołaniem członków Rady Fundacji, odbiorą od kandydatów oświadczenia o spełnieniu przez te osoby wymogów określonych w pkt.17: 1,2 i po powołaniu członków Rady Fundacji przekaże, złożone przez nich oświadczenia, Zarządowi Fundacji. W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy. Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach Rady Fundacji, w tym kosztów podróży. Do kompetencji Rady Fundacji należy:nadzorowanie działalności Zarządu Fundacji i podległych mu jednostek organizacyjnych;rozpatrywanie sprawozdań Zarządu;zatwierdzanie wysokości wynagrodzeń i nagród członków Zarządu Fundacji;występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji;opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działania Fundacji;wyrażanie opinii w sprawach przestawionych przez Zarząd;opiniowanie sprawozdań Zarządu z rocznej działalności Fundacji;przeprowadzanie przez wydelegowanych członków Rady lub upoważnione do tego osoby kontroli działalności Fundacji i ksiąg rachunkowych Fundacji;uchwalenie i zmiany Regulaminu Rady Fundacji oraz zatwierdzanie proponowanego przez Zarząd Regulaminu Zarządu;podejmowanie uchwał o połączeniu lub likwidacji Fundacji, oraz o tworzeniu oddziałów Fundacji. Rada Programowa Fundacji
Art. 15
W skład Rady Programowej Fundacji wchodzą nie mniej niż trzy osoby.Członków Rady Programowej Fundacji powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji. Członkowie Rady Fundacji mogą być w każdym czasie odwołani. Kadencja Rady Programowej Fundacji trwa 2 (dwa) lata. Funkcję członka Rady Programowej Fundacji można pełnić więcej niż jedną kadencję.Ustanie członkostwa w Radzie Programowej Fundacji następuje z chwilą upływu kadencji, złożenia rezygnacji z pełnienia tej funkcji, odwołania albo śmierci osoby pełniącej tę funkcję. Do kompetencji Rady Programowej Fundacji należy: wspieranie Rady Fundacji i Zarządu w określaniu programowych kierunków działania Fundacji oraz zawierania partnerstw, opiniowanie wniosku Zarządu o przystąpienie Fundacji do organizacji w kraju i za granicą realizacja zadań wyznaczonych przez Zarząd Fundacji. Zarząd Fundacji
Art. 16
- W skład Zarządu Fundacji wchodzą od jednej do trzech osób, w tym Prezes Zarządu oraz Wiceprezes lub dwóch Wiceprezesów Zarządu, powoływanych i odwoływanych przez Fundatorów.
- Prezesem Zarządu jest jeden z Fundatorów, chyba, że Fundatorzy powołają do pełnienia tej funkcji inną osobę, która wyrazi na to zgodę.
- Kadencja członków Zarządu trwa 3 (trzy) lata. Funkcję członka Zarządu Fundacji można pełnić więcej niż jedną kadencję.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą upływu kadencji bądź rezygnacji, albo śmierci członka Zarządu lub też w skutek odwołania.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes lub wyznaczony przez niego członek Zarządu, z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Fundacji lub Fundatorów.
- Forma zwołania posiedzenia jest dowolna. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu Fundacji mogą być prowadzone telefonicznie lub z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego w ten sposób uznaje się miejsce Pobytu prowadzącego to posiedzenie. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Zarządu Fundacji.
- W posiedzeniu Zarządu może uczestniczyć przedstawiciel Rady Fundacji.
- Zarząd podejmuje decyzje poprzez uchwały podejmowane zwykłą większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy jego członków, o ile dalsze postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.
- W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
- Uchwały Zarządu Fundacji mogą być podejmowane bez odbycia posiedzenia w drodze głosowania pisemnego o ile żaden z jej członków nie zgłosi sprzeciwu, co do takiej formy głosowania.
- Szczegółowy tryb działania Zarządu określa “Regulamin Zarządu Fundacji”.
- Członkowie Zarządu mogą pozostawać w stosunku pracy.
- Obsługa administracyjna Zarządu i Rady Fundacji należy do Biura Fundacji.
- Członkowie Zarządu Fundacji:
- ~ nie mogą być członkami Rady Fundacji ani pozostawać z członkami Rady Fundacji w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- ~nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu Fundacji uprawniony jest Prezes Zarządu Fundacji, działający łącznie z jednym z Wiceprezesów Zarządu.
Art. 17
Do kompetencji Zarządu należy:
- Kierowanie i reprezentowanie Fundacji na zewnątrz.
- Zarządzanie majątkiem i funduszami Fundacji.
- Ustalanie wielkości zatrudnienia.
- Ustalanie zasad wynagrodzenia dla pracowników Fundacji oraz osób współpracujących z Fundacją na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych. Umowy o pracę z pracownikami Fundacji podpisuje Prezes Zarządu.
- Uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji w oparciu o założenia wcześniej uchwalone.
- Realizacja programów działania Fundacji.
- Sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji, wymaganego przepisami rachunkowości i rocznego sprawozdania z działalności Fundacji, zgodnie z ustawą o Fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego, a następnie przedkładanie ich do publicznej wiadomości poprzez jego publikację na stronach internetowych Fundacji.
- Realizacja szczególnych decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji bądź z postanowieniami niniejszego Statutu.
- Uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych nieprzewidzianych Statutem.
- Występowanie z wnioskami w sprawie zmian w Statucie, połączenia, utworzenia oddziału Fundacji lub likwidacji Fundacji.
Art. 18
Zarząd odpowiada przed Radą Fundacji za realizację celów statutowych Fundacji oraz za prawidłowość i celowość (racjonalność) działań podejmowanych przez Fundację.
Rozdział VI – Tworzenie oddziałów, połączenie Fundacji
Art. 19
- Dla efektywnego realizowania swoich celów, Fundacja może tworzyć oddziały w kraju i za granicą.
- Decyzję w przedmiocie utworzenia oddziału podejmuje Rada Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały podjętej po zapoznaniu się ze stanowiskiem właściwego ministra, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Fundatorów.
Art. 20
- Dla efektywnego realizowania swoich celów, Fundacja może połączyć się z inną Fundacją.
- Połączenie nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- Decyzję w przedmiocie połączenia Fundacji podejmuje Rada Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały podjętej po zapoznaniu się ze stanowiskiem właściwego ministra, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Fundatorów
Rozdział VII – Rozwiązanie i likwidacja Fundacji
Art. 21
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, lub w razie wyczerpania się jej środków i majątku.
- Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji w porozumieniu z Fundatorami.
- Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Fundatorów.
- Majątek pozostały po likwidacji przeznacza się na cel statutowy Fundacji, o którym mowa w artykule 5 Statutu, w szczególności poprzez przekazanie go instytucjom, których działalność odpowiada temu celowi Fundacji.
Rozdział VIII – Zmiana Statutu
Art. 22
Zmiany statutu Fundacji mogą nastąpić na podstawie pisemnego postanowienia Fundatorów, względnie w przypadku długotrwałego ograniczenia Fundatorów w zdolności do samodzielnego działania lub ich śmierci, zmian może dokonać Rada Fundacji.
Art. 23
- Statut sporządzono i podpisano w 3 (trzech) jednobrzmiących egzemplarzach.
- W sprawach nie unormowanych w treści Statutu mają zastosowanie postanowienia Ustawy z dnia 06 kwietnia 1984r o fundacjach oraz inne obowiązujące przepisy prawa, dotyczące działalności fundacji.
Warszawa, dn. 13 lutego 2023 roku